Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Yerköy Ticaret ve Sanayi Odası
YOZGAT TSO
Mersis Sistemi
  • Mersisde onaya gönderilen işlem Ticaret Sicili Müdürlüğü, Noter ve Kullanıcının ekranında görünmektedir.· Mersisde onaya gönderilen başvuru ‘ön kontrol’ adı altında sistemde görülmekte olup, Ön kontrolün anlamı Ticaret Sicile diğer tescil evrakları ile birlikte başvuru yapılabileceğidir. Ön kontrole düşen tescil başvurusu ticaret sicilin ön incelemesi anlamına gelmemektedir.
  • Mersis üzerinden başvuru oluşturulup daha sonra bu başvurudan vazgeçilmesi halinde başvurunun iptali için hazırlanan dilekçe Müdürlüğümüze faks ile veya elden teslim edilmesi gerekmektedir.
  • Başvurunun Mersis’ten tamamen silinmesi isteniyorsa; ticaret sicilden başvurunun red edilmesinden sonra, başvuruyu oluşturan kişi başvuru numarası ile girip “iptal” butonunu seçerek Mersis’te oluşturduğu başvuruyu silebilir.
  • Mersis, kuruluşlarda ve unvan tadillerinde talep edilen ünvanları mevzuat açısından değil sadece tescili olan firmaların istenen ünvanı kullanıp kullanmadığını kontrol ederek onay vermektedir. Dolayısı ile sistem hangi sektörlerin tek başına yapılabileceğini (Gümrük Müşavirliği, Yapı Denetimi, Emlakcılık (Gayrimenkul Danılmanlığı), Sigorta Acenteliği, Özel Güvenlik Hizmeti vb.) ya da, yabancı ünvana onay verilmesi halinde yabancı ortaklığın var olup olmadığını kontrol etmeden onay vermektedir. Başvuru sahibinin konu hakkında bilgi sahibi olduğu varsayılarak başvuru kabul edilmektedir.
Mersiste Başvurulan İşlemler
  • Tüm kuruluş işlemleri (Şahıs, Şirket, Şube, Merkez Nakli Gelen, İktisadi İşletme, kooperatif)
  • Mersis sisteminin uygulamaya alındığı 08.10.2012 tarihinden sonra kurulan tün şirket ve işletmelerin tescil talepleri
  • 08.10.2012 tarihinden önce kurulmuş olan şirketlerin ünvan ve amaç konu tadil başvuruları
  • Tür Değişikliği tescili işlemleri
FOTO GALERİLER
EN SON YAYINLANANLAR
SON YAYINLAR